Ferforje Tercih Sebepleri

ferforje tercih sebepleri

Sektör olarak günümüzde ne kadar hazır motiflere dayalı bir sanat olsa da ferforje, nitelikli ve müşteri talebine göre elde hazırlanabilmektedir. Sektördeki değişikliklere rağmen, ferforje sanatı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinde geniş bir alana sahip olduğu görülmektedir. Ferforje kompozisyonlarında önemli ayrıntılar;

Doğru Yerde Doğru Tasarım:

Bir başkasında gördüğünüz ve beğendiğiniz ferforje, sizin için yanlış ferforje olabilir. Çünkü mekanın aldığı ışık kadar, dekoratif stile yapılacak ferforje işi de çok önemlidir. Ancak, evinizin ferforje kullanıma uygun olup olmadığına bu şekilde karar verilemez. Doğru yerde doğru tasarım, her proje için sıfırdan düşünüp yeni bir iş yaratmak anlamına gelmektedir. Her alanda aynı ferforjeyi kullanan firmaları değil, özgünlüğünü ortaya çıkaranları tercih etmelisiniz.

Tasarıma Göre Malzeme ve Aksesuar:

Yapılacak tasarımı beğenmeniz, içinize sinecek bir çalışma çıkabilmesi için yeterli değildir. Mekanın atmosferine uygun malzemeler görünümü kusursuz ve kolay kullanımlı bir hale getirebilir. Maliyet açısından en düşük seviyelerde tutulmuş bir garaj kapısı ile ihtişam istenen bir ofis için yapılmış olan merdiven korkuluklarını aynı malzemeden yapmak akıl işi değildir. Bu sebeple de malzeme seçiminizi yaparken titiz olmalısınız ve uzman kadrolar ile çalışmalısınız.

İmalat Yöntemi Seçimi:

Tasarım aşaması biten ferforje için daha sonrasında imalat yöntemi arayışı içine girilir. Bu aşamada ise yapılacak iş için ölçeği ve maliyet analizi büyük önem arz etmektedir.

Ölçülendirme İle Uyumlu İmalat:

Demir, ne kadar ısı ile bir araya geldiğinde uyumlu olsa da, soğuduğu zaman üzerinde değişiklik yapılması pekte imkan dahilinde gözükmüyor. Bu sebeple ferforje projeleri için ölçüm işlemlerinde çok ciddi titizlik gerekmektedir. Aksi takdirde, proje bitimine göre, sonlarında fark edilen bir eksiklik ya da hatalı çizgiler hem moralleri bozmakta hem de iş süresini uzatabilmektedir.

Temizlik:

İmalat aşaması kusursuz gerçekleşen bir ferforjeye sahipseniz bile eğer temizlik doğru bir şekilde yapılmamış ise kalite ciddi derecede düşecektir. Ancak iyi bir temizlik işleminin sonucunda ferforjenin kalitesi ön plana çıkar.  Doğru tercih yapmanızda en önemli etken hiç şüphesiz temizlik adımıdır.

Boya ve Dekorlama:

Ferforjenin hazırlıkları bittikten sonra ise boya ve dekorlama aşamasına gelinir. En yaygın kullanılan sistem toz fırın boyadır. Toz fırın yöntemi ile boyanan ferforje, uzun yıllar dayanabilmenin yanı sıra kolay temizlenebilmesi ile de ön plana çıkmaktadır. Boya ve dekorlama işlemlerini yaptırırken kimler ile çalıştığınıza dikkat etmelisiniz.

Montaj:

Ferforje için dikkat edilmesi gereken son nokta ise montaj işlemidir. Başta basit gözükse bile aslında ürünün kalitesini ortaya çıkarabilecek en önemli aşamadır. İşinin ehli bir montaj ekibi, zengin bir görünüme sahip olmanız için birebirdir.